Tarp mūsų, mergaičių

Problemos, susijusios su intymia sveikata, žinomos kiekvienai. Laimei, dauguma moterų išvengia sunkių, ilgo ir nuoseklaus gydymo reikalaujančių ligų. Tačiau veidmainiautų ta, kuri tvirtintų, jog nė karto gyvenime jai nėra tekę patirti kokių nors bėdų dėl lyties organų sveikatos: diskomfortą sukeliančio perštėjimo, niežulio, makšties sausumo, infekcijos sukeltos ligos ar pan. Dažnai šie varginantys simptomai savaime neišnyksta ir tenka imtis vienokių ar kitokių priemonių, padedančių ne tik grąžinti, bet ir palaikyti intymią sveikatą bei gerą savijautą.

Diskomfortas makšties srityje

Tai vienas dažniausių nusiskundimų, verčiančių moteris kreiptis pagalbos į specialistą. Nemalonus deginimo, perštėjimo, sausumo jausmas, varginantis niežulys, pakitusios išskyros, atsiradęs kvapas – sutrikusios makšties ekosistemos pasekmė. O sutrikdyti makšties pusiausvyrą gali daugybė pačių įvairiausių, tarpusavyje nieko bendra neturinčių veiksnių: makšties infekcija, nėštumo, žindymo metu ar sulaukus menopauzės pakitusi moteriškųjų hormonų pusiausvyra organizme, patirtas stresas, antibiotikų vartojimas, nusilpęs bendras organizmo imunitetas ir pan.

Makšties ekosistemos pusiausvyrą ir apsaugines jos savybes padeda palaikyti keletas vienu metu veikiančių mechanizmų. Apie tai, jog šios lytinės sistemos dalies sveikata labai priklauso ir nuo bendros viso organizmo būklės net nekalbėkime. Verčiau paanalizuokime makšties gleivinėje vykstančius procesus.

Didžiausias vaidmuo geros sveikatos užtikrinimui tenka vietiniam (humoraliniam) makšties gleivinės imunitetui, gleivinės produkuojamoms gleivėms, gerajai makšties mikroflorai ir natūraliai susidarančioms organinėms rūgštims. Svarbiausias makšties gleivinės imuninio atsako komponentas – jos ląstelių išskiriamas imunoglobulinas, kuris neleidžia infekciją sukeliantiems mikroorganizmams prasiskverbti į kitus lytinės organus. Imunoglobulinas A (IgA) neleidžia patogeniniams virusams ir bakterijoms prisitvirtinti prie makšties gleivinės paviršiaus, aktyvina juos naikinančius mechanizmus, skatina fagocitozės procesus ir kt. Galima sakyti, vietinio imuninio atsako aktyvumas yra tiesiogiai susijęs su infekciniais procesais makštyje, tai yra kuo stipresnis vietinis makšties gleivinės imunitetas, tuo mažesnė infekcijos galimybė.

Sveikos makšties gleivinė per parą išskiria 0,7-4,5 ml gleivių. Šio sekreto sudėtyje yra gausybė biologiškai aktyvių komponentų, organinių junginių, mineralinių druskų ir mikroelementų, reikalingų normaliam lytinės sistemos funkcionavimui, padedančių palaikyti makšties ekosistemos pusiausvyrą, gerosios mikrofloros gyvybingumą ir rūgštinę pH. Makštyje gyvenanti geroji mikroflora yra vienas iš veiksnių, padedančių palaikyti rūgštinę sveikos makšties terpę: šių bakterijų gyvybinės veiklos metu iš makšties išskyrose esančių angliavandenių susidaro organinės (pieno, acto) rūgštys, palaikančios rūgštinį  pH lygį.

Savaime suprantama, jog sušlubavus bent vienai makšties sveikatą užtikrinančių grandžių, sutrinka darni viso mechanizmo veikla ir įsivyrauja patogeniniai procesai, kurie sukelia mūsų jau anksčiau aptartus diskomfortą sukeliančius simptomus.

Kaip stiprinti ir palaikyti makšties sveikatą?

Kadangi jau žinome, jog gerą makšties sveikatą palaiko ir puikią moters savijautą užtikrina keletas svarbių veiksnių, turėtume išsiaiškinti, kaip galėtume padėti išsaugoti darnią šios sudėtingos ekosistemos pusiausvyrą. Tai ypač svarbu tuomet, kai ši pusiausvyrą sutrinka dėl objektyvių  priežasčių, visiškai nepriklausančių nuo moters pastangų, pavyzdžiui, pasikeitus ar aktyviai persitvarkant moteriškų hormonų pusiausvyrai nėštumo metu, po gimdymo ar menopauzės laikotarpiu, kuomet pakinta makšties terpės pH, sausėja jos gleivinė ir sumažėja gerosios mikrofloros aktyvumas. Tokiu atveju tenka pasitelkti pagalbą iš išorės, tai yra naudoti specialias priemones, padedančias apsaugoti makšties gleivinę nuo išsausėjimo, palaikyti rūgštinę makšties gleivinės terpę, kuri sudaro palankias sąlygas aktyviai gerųjų makšties bakterijų veiklai ir gyvybingumui. Šiuo tikslu rekomenduojamos įvairios žvakutės, kurias galima naudoti tiek profilaktiškai, tiek ir gydantis lytinės sistemos infekcijas.

 

Tėvų abėcėlė. 2014m Nr.2(18)