18 Jan Nemalonus reikalas – makšties uždegimas
Maždaug kas dešimta moteris, besikreipianti į gydytoją ginekologą, skundžiasi įvairios kilmės ir pobūdžio makšties ar išorinių lytinių organų uždegimais. Kai kurioms moterims negalavimai kartojasi, karts nuo karto atsinaujina. Kas tai lemia ir kaip sau padėti?
Makšties uždegimus gydytojai ginekologai skirsto į dvi rūšis: endogeninius (neužkrečiamus) bei egzogeninius (užkrečiamus). Pirmųjų grupei priklauso vadinamieji makšties mikrofloros pakitimai: bakterinė vaginozė, pienligė, citolitinė vaginozė, antrieji – tai lytiniu keliu plintančios ligos, tokios kaip trichomonozė, gonorėja, virusiniai vulvovaginitai (virusiniai išorinių lytinių organų ir makšties uždegimai). Visiems makšties uždegimams būdingas vienas ar keli simptomai: niežulys, makšties išskyrų kiekio, kvapo ar konsistencijos pokyčiai, skausmingi meilės malonumai, skausmingas šlapinimasis. Jei tai lytiniu keliu „pasigauta“ liga, be minėtų simptomų gali varginti ir žaizdelės ar pūslelės lytinių organų gleivinėje.
Viena dažniausių makšties uždegiminių ligų – tai makšties ir išorinių lytinių organų grybelinė infekcija. Ja bent kartą gyvenime perserga maždaug 75 procentai visų moterų. 40-45 procentams moterų ši infekcija linkusi kartotis, apie 5 procentus moterų nuo šio negalavimo kenčia nuolat.
Kas žinotina apie grybelį?
Susiklosčius tam tikroms „palankioms“ aplinkybėms: kai vartojami didesnį estrogenų kiekį turintys kontraceptiniai preparatai, sergama skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu, vartojami antibiotikai, jei patiriamas nuolatinis stresas ar nuovargis, makštyje sumažėja natūraliai grybelio augimą slopinančių bakterijų. Rezultatas – makšties ir išorinių lytinių organų grybeliniai uždegimai. Moterį vargina pagausėjusios, į varškę panašios baltos išskyros iš makšties ir sausumo jausmas makštyje, taip pat niežėjimas, deginimas, perštėjimas. Lytiniai santykiai tuomet paprastai tampa skausmingi, gali sutrikti šlapinimasis.
Koks bus gydymas priklauso nuo simptomų intensyvumo bei pobūdžio, mėnesinių ciklo fazės. Dažniausiai gydytojai ginekologai moterims skiria vietinio poveikio žvakutes ar ovules į makštį. Kremai gelbsti, jei moteris turi nusiskundimų dėl išorinių lytinių organų. Tam tikrais atvejais gali reikėti vartoti ir geriamus medikamentus.
Nedelskite ir nekentėkite! Laiku pasikonsultuokite su vaistininku ar gydytoju. Vaistinėse yra efektyvių priemonių, kurios padės greitai ir saugiai atsikratyti minėtų sveiktos sutrikimų.