Mergaičių intymi higiena

Praėjo laikai, kai mamos, norėdamos išmokyti dukras rūpintis savo intymia higiena, pakišdavo brošiūrą. Šiandien apie tokius dalykus kalbame atvirai ir drąsiai. Gydytojos paklausėme – kokius niuansus turi žinoti pati mama.

Konsultuoja Vilniaus universiteto profesorė, gydytoja akušerė-ginekologė, mergaičių ir paauglių ginekologė Žana Bumbulienė, Europos vaikų ir paauglių ginekologijos asociacijos (EURAPAG) prezidentė elektė.

Gydytoja, kaip reaguoti ant mergaitės kelnaičių pamačius išskyrų?

Šiek tiek baltų tirštų išskyrų aplink klitorių, tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų turi būti. Tai gerosios išskyros, kurios nerodo jokios ligos. Tačiau gali atsirasti ir blogųjų išskyrų. Jos gelsvos ar žalsvos, gausios, greitai sutepa kelnaites. Tokios išskyros kartu su išsakomais nusiskundimais rodo uždegimą – vulvitą. Mergaitei niežti, peršti, gali skaudėti šlapinantis, lytiniai organai paburksta.

Mergaitėms vulvitą dažniausiai sukelia žarnyno bakterijos, kurios patenka ant lyties organų. Nedidelis kiekis žarnyno bakterijų ant lyties organų būna nuolatos, tai nepavojinga. Vis dėlto tas nedidelis kiekis kartais gali sukelti makšties infekciją.

Taip atsitinka dėl kelių priežasčių:

  • Makšties infekcija gali prasidėti po ligos, kai mergaitės organizmas yra nusilpęs.
  • Dėl nepakankamos ar perdėtos higienos.
  • Po aktyvaus atostogavimo prie ežerų, jūros, nes vanduo ir smėlis sudirgina lytinius organus, todėl mergaitei neleiskite nuogu užpakaliuku sėdėti ant smėlio.
  • Retais atvejais išskyrų pagausėja po gydymo antibiotikais.


Kokią priežiūrą rekomenduojate, jeigu mergaitės lytiniai organai paraudo, oda iššuto?

Jei dukrytės lytiniai organai iššuto, paraudo, nedarykite tragedijos – tai visiškai normalu. Iššusti gali po karštos dienos, pasivažinėjimo dviratuku, supimosi sūpuoklėse, dėl ankštų ar sintetinių kelnaičių, aptemptų kelnių. Leiskite iššutusiems lytiniams organams „pakvėpuoti“, tegul mergaitė kurį laiką namuose pabūna be kelnaičių, be jų ir miega. Kartais iššutimus nuramina švelni plaukų džiovintuvo oro srovė (tik nenustatykite karštos). Vakare leiskite dukrai pasėdėti ramunėlių, lakišiaus ar medetkų vonelėje (į dubenį įpilkite vaistažolių nuoviro, vandens, o mergaitė tegul 10 minučių pasėdi išskėtusi kojytes).

Apiplautus ir nusausintus lytinius organus tinka patepti aliejiniais tepalais ar kremu. Paprastai per kelias dienas iššutimai praeina. Pas ginekologą reikėtų ateiti tada, kai iššutimai dažnai kartojasi ar nepraeina sugriežtinus higieną, papildomai atsirado išskyrų ar bėrimas.

Kartais lytiniai organai būna paraudę ir jautrūs dėl spalinukių (ypač, kai yra paraudę ir apie išeinamąją angą). Tuomet reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad skirtų reikiamą gydymą. Išgydžius spalinukes, praeina ir lytinių organų uždegimas. Alergiškų mergaičių lytiniai organai yra jautresni. Jei mergaitę alergizuoja koks produktas, jo suvalgius, gali parausti ne tik jos veidukas, bet ir lytiniai organai. Dėl alergijos lytinių organų oda dar labiau sausėja, tampa jautresnė, gali niežėti. Alergiškų mergaičių kelnaites skalbkite švelniais skalbikliais, nepirkite sintetinių kelnaičių. Tokiai mergaitei netinka šiurkštus tualetinis popierius, jį reikėtų pakeisti higieninėmis servetėlėmis.

Ar dukrą iki lytinės brandos nors kartą reikėtų atvesti pas mergaičių ginekologą?

Mergaitė pas ginekologą patenka dviem keliais: arba mama pati atveda dėl išskyrų, skausmo, arba siunčia šeimos gydytojai dėl pasikartojančio vulvito, šlapimo nelaikymo ar blogo šlapimo tyrimo. Jei šlapime randama bakterijų ar leukocitų, mergaitę turi apžiūrėti ginekologas. Kartais ginekologui reikia tik pažiūrėti ir tampa aišku, kad ginekologinio uždegimo nėra. Tepinėlį ginekologas gali paimti vatos gabalėliu nuo išorinių lytinių organų. Todėl vedant pas ginekologą nereikia mergaitės apiplauti.

Kokie būtini higienos ritualai, ko mama turi išmokyti dukrą?

Mergaičių ir moterų higiena labai skiriasi. Mergaitės lytiniai organai yra sausi, todėl jiems nereikia daug muilo. Geriau plauti intymiosios higienos priemonėmis, nes jos švelnesnės už muilą. Iki brendimo, kol mergaitės lytiniai organai sausi, juos kartkartėmis verta patepti minkštinamaisiais aliejukais, kūdikiams skirtais kremais.

Išmokykite mergaitę kiekvieną vakarą apsiplauti lytinius organus nuo priekio atgal. Žinoma, apsiplauti nuo užpakaliuko į priekį patogiau, bet nuolat kartokite, kad tai nesveika, nes plaunant nuo užpakaliuko, bakterijos įnešamos į lytinius organus.

Galima išmokyti apsiplauti atskirai: pirma lytinius organus, po to – užpakaliuką. Gerai, kai mergaitė gali užpakaliuką nusiplauti po kiekvieno pasituštinimo. Išmokykite užpakaliuką šluostytis nuo priekio atgal (kaip ir apsiplauti), kad į lytinius organus nepatektų bakterijų. Rankas išmokykite plauti prieš ir po tualeto.

Kasdien keiskite dukros apatines kelnaites. Nors vakarykštės kelnaitės atrodo visiškai švarios, kitą dieną reikia naujų. Pageidautina, kad kelnaitės būtų iš natūralios medžiagos. Skalbdama mergaitės kelnaites atidžiai apžiūrėkite, nes blogosios išskyros palieka dėmes, kvapą.

Pastebėjusi blogųjų išskyrų, apžiūrėkite mergaitės lytinius organus. Kelias dienas bandykite uždegimą gydyti naminėmis priemonėmis (vonelėmis, švelniu aliejuku). Jei mergaitė skundžiasi niežuliu, galima patepti kremu, kuris sumažina niežėjimą, ramina, apsaugo nuo lytinių organų sausumo. Jei per savaitę uždegimas nepraeina, pasirodykite gydytojui.

Neila Ramoškienė