Mergaičių intymi higiena – ką turi žinoti mamos

Konsultuoja Vilniaus universiteto profesorė, gydytoja akušerė-ginekologė, mergaičių ir paauglių ginekologė Žana Bumbulienė, Europos vaikų ir paauglių ginekologijos asociacijos (EURAPAG) prezidentė elektė.

Pirmieji mėnesiai

Tik gimus mergaitei, dar kurį laiką mama lytiniuose organuose pastebi baltų į varškę panašių išskyrų. Dažniausiai dar gimdymo namuose gydytojai nuramina – tai normalu, mergaitė tikrai neserga jokiu uždegimu. Išskyrų randasi dėl to, kad naujagimės organizme dar yra nemažai mamos hormonų. Kaip tas išskyras valyti?

Kai keičiate mergaitei sauskelnes, prausiate užpakaliuką po tekančiu vandeniu. Tad kartu švelniai nuplaukite ir tas išskyras. Muilo nereikia. Jei užpakaliuką valote drėgna servetėle, švariu jos kampeliu nuvalykite ir išskyras. Nebijokite švelniai praskėsti išorinių lytinių lūpyčių ir išvalyti. Neišvalytos išskyros kaupiasi, skleidžia nemalonų kvapą. Per kelis mėnesius išskyrų sumažės.

Blogosios išskyros

Šiek tiek baltų tirštų išskyrų aplink klitorių, tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų turi būti. Tai gerosios išskyros, kurios nerodo jokios ligos. Tačiau gali atsirasti ir blogųjų išskyrų. Jos gelsvos ar žalsvos, gausios, greitai sutepa kelnaites. Tokios išskyros kartu su išsakomais nusiskundimais rodo uždegimą – vulvitą. Mergaitei niežti, peršti, gali skaudėti šlapinantis, lytiniai organai paburksta.

Mergaitėms vulvitą dažniausiai sukelia žarnyno bakterijos, kurios patenka ant lyties organų. Nedidelis kiekis tų žarnyno bakterijų ant lyties organų būna nuolatos, tai nepavojinga. Vis dėlto tas nedidelis kiekis kartais gali sukelti makšties infekciją.

Taip atsitinka dėl kelių priežasčių:

Makšties infekcija gali prasidėti po ligos, kai mergaitės organizmas yra nusilpęs.

Dėl nepakankamos ar perdėtos higienos.

Po aktyvaus atostogavimo prie ežerų, jūros, nes vanduo ir smėlis sudirgina lytinius organus, todėl mergaitei neleiskite nuogu užpakaliuku sėdėti ant smėlio.

Retais atvejais išskyrų pagausėja po gydymo antibiotikais. Antibiotikai sunaikina daug gerųjų organizmo bakterijų, mergaitės makštyje prasideda vadinamoji pienligė (grybelinė liga). Beje, pienligė dažnesnė suaugusių moterų intymi bėda nei mergaičių, todėl antigrybelinis gydymas mergaitėms taikomas labai retais atvejais.

Suaugusios lūpos

Kai kurioms mergaitėms lytinių hormonų ramybės laikotarpiu (nuo 1 iki 6 metų) gali suaugti mažosios lytinės lūpos. Kartais jos sulimpa aklinai, lieka tik mažas plyšelis išbėgti šlapimui. Nėra tiksliai žinoma, dėl ko mažosios lytinės lūpos suauga. Taip gali būti dėl lėtinės infekcijos ar paprasčiausiai dėl to, kad mergaitės lytinės lūpos labai sausos (jos sulimpa ir suauga). Praskėtus tas suaugimas atrodo kaip plonytė plėvelė, tad mamos galvoja, kad tai – mergystės plėvė.

Anatominės žinios mamai nepakenktų. Kol mergaitė dar nesigėdija, kartkartėmis reikia apžiūrėti jos lytinius organus.

Suaugusias mažąsias lytines lūpas perskirti nesunku, jei jos suaugusios vos vos, ginekologė gali perskirti pirštu ar vatos tamponu, prieš tai vietiškai nuskausminus. Jei lūpos suaugusios stipriai, prieš atidalinant skiriama hormoninių tepalų. Bet atskiriamos lytinės lūpos ne visais atvejais, o tik esant visiškam suaugimui, kai mergaitė sunkiai gali pasišlapinti, prasideda šlapimo takų infekcija. Tikrai nerekomenduoju lytinių lūpų atidalinimo, jei jokių nusiskundimų nėra ir pastebėta tiesiog profilaktinės apžiūros metu. Kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Bet visais atvejais aiškinu apie teisingą higieną ir vulvos drėkinimą kremais ar aliejais.

Iššuto, paraudo

Jei dukrytės lytiniai organai iššuto, paraudo, nedarykite tragedijos – tai visiškai normalu. Iššusti gali po karštos dienos, pasivažinėjimo dviratuku, supimosi sūpuoklėse, dėl ankštų ar sintetinių kelnaičių, aptemptų kelnių. Leiskite iššutusiems lytiniams organams „pakvėpuoti“, tegul mergaitė kurį laiką namuose pabūna be kelnaičių, be jų ir miega. Kartais iššutimus nuramina švelni plaukų džiovintuvo oro srovė (tik nenustatykite karštos). Vakare leiskite dukrai pasėdėti ramunėlių, lakišiaus ar medetkų vonelėje (į dubenį įpilkite vaistažolių nuoviro, vandens, o mergaitė tegul 10 minučių pasėdi išskėtusi kojytes).

Kalio permanganatas vonelėms netinka, jis gali nudeginti odą. Prieš vonelę mergaitę apiplaukite. Apiplautus ir nusausintus lytinius organus tinka patepti aliejiniais tepalais ar kremu. Paprastai per kelias dienas iššutimai praeina. Pas ginekologą reikėtų ateiti tada, kai iššutimai dažnai kartojasi ar nepraeina sugriežtinus higieną, papildomai atsirado išskyrų ar bėrimas.

Spalinukės ir alergija

Kartais lytiniai organai būna paraudę ir jautrūs dėl spalinukių (ypač, kai yra paraudę ir apie išeinamąją angą). Tuomet reikėtų kreiptis į pediatrą, kad skirtų reikiamą gydymą. Išgydžius spalinukes, praeina ir lytinių organų uždegimas. Alergiškų mergaičių lytiniai organai yra jautresni. Jei mergaitę alergizuoja koks produktas, jo suvalgius, gali parausti ne tik jos veidukas, bet ir lytiniai organai. Dėl alergijos lytinių organų oda dar labiau sausėja, tampa jautresnė, gali niežėti. Alergiškų mergaičių kelnaites skalbkite švelniais skalbikliais, nepirkite sintetinių kelnaičių. Tokiai mergaitei netinka šiurkštus tualetinis popierius, jį reikėtų pakeisti higieninėmis servetėlėmis.

Svetimkūniai makštyje

Jei iš makšties pasirodo rusvų kraujingų išskyrų, jos dažniausiai rodo svetimkūnio sukeltą uždegimą makštyje. Pamačius rusvų išskyrų, reikia nedelsiant eiti pas ginekologę. Vienas dažniausių svetimkūnių būna… tualetinis popierius. Mergaitė energingai valosi užpakaliuką, tualetinis popierius susivolioja į rutuliuką ir jo įlenda į makštį. Ten tualetinis popierius pūva, prasideda uždegimas. Tokį svetimkūnį dažniausiai pavyksta išplauti, bet plovimus gali atlikti tik ginekologė.

Kraujingų išskyrų atsiranda, kai vulvitas labai ūmus ar tęsiasi ilgą laiką. Tuomet geriau neužsiimti savigyda, o pasirodyti specialistui.

Vizitas pas ginekologą

Mergaitė pas ginekologą patenka dviem keliais: arba mama pati atveda dėl išskyrų, skausmo, arba siunčia šeimos gydytojai dėl pasikartojančio vulvito, šlapimo nelaikymo ar blogo šlapimo tyrimo. Jei šlapime randama bakterijų ar leukocitų, mergaitę turi apžiūrėti ginekologas. Kartais ginekologui reikia tik pažiūrėti ir tampa aišku, kad ginekologinio uždegimo nėra. Tepinėlį ginekologas gali paimti vatos gabalėliu nuo išorinių lytinių organų. Todėl vedant pas ginekologą nereikia mergaitės apiplauti (o juk mamos daro atvirkščiai).

Žinoma, specialioje kėdėje apžiūrėti lengviau, bet jei mergaitė bijo, aš ją apžiūriu sėdinčią ant mamos rankų. Mama turi ramiai išaiškinti mergaitei, kaip bus pas ginekologą. Mergaitė turi žinoti, kad reikės apnuoginti apatinę kūno dalį ir kad gydytojas ištirs jos išskyras. Tai nereiškia, kad visoms mergaitėms reikės gultis ant specialios kėdės, naudoti instrumentus.

Jei mergaitė vis skundžiasi niežuliu, kartojasi uždegimai, šeimos gydytojui ar akušeriui ginekologui nepavyksta išgydyti mažosios pacientės, reikėtų ją parodyti mergaičių ir paauglių ginekologui arba dermatologui. Nes retais atvejais mergaitėms nustatoma liga – sklerozuojanti kerpligė. Tai būklė, reikalaujanti specialios priežiūros ir gydymo.

Keli patarimai apie higieną mergaitės mamai:

Superhigiena gali net pakenkti. Jei mergaitė prausis su muilu kelis kartus per dieną, jos lytiniai organai taps sausi ir pažeidžiami. Naudokite specialiai mergaitėms sukurtą intymiosios higienos prausiklį, kurio pH pritaikytas švelniai gleivinei.

Išmokykite mergaitę kiekvieną vakarą apsiplauti lytinius organus nuo priekio atgal. Žinoma, apsiplauti nuo užpakaliuko į priekį patogiau, bet nuolat kartokite, kad tai nesveika (mergaitė, plaudama nuo užpakaliuko, bakterijas įneša į lytinius organus). Galima išmokyti apsiplauti atskirai: pirma lytinius organus, po to – užpakaliuką. Gerai, kai mergaitė gali užpakaliuką nusiplauti po kiekvieno pasituštinimo.

Mergaičių ir moterų higiena labai skiriasi. Mergaitės lytiniai organai yra sausi, todėl jiems nereikia daug muilo (geriau plauti intymiosios higienos priemonėmis, nes jos švelnesnės už muilą). Iki brendimo, kol mergaitės lytiniai organai sausi, juos kartkartėmis verta patepti minkštinamaisiais aliejukais, kūdikiams skirtais kremais.

Išmokykite užpakaliuką šluostytis nuo priekio atgal (kaip ir apsiplauti), kad į lytinius organus nepatektų bakterijų. Rankas išmokykite plauti prieš ir po tualeto.

Nors dukra jau nebe kūdikis, keliaudamos turėkite drėgnų servetėlių. Gal nebus sąlygų apsiprausti. Bet kasdieniniam naudojimui drėgnos servetėlės netinka.

Naudokite ne muilą, o specialiai mergaičių intymiai higienai pritaikytą prausiklį, kurio pH atitinka mergaičių lytinių organų pH.

Kasdien keiskite dukros apatines kelnaites. Nors vakarykštės kelnaitės atrodo visiškai švarios, kitą dieną reikia naujų.

Pageidautina, kad kelnaitės būtų iš natūralios medžiagos.

Skalbdama mergaitės kelnaites atidžiai apžiūrėkite, nes blogosios išskyros palieka dėmes, kvapą.

Pastebėjusi blogųjų išskyrų, apžiūrėkite mergaitės lytinius organus. Kelias dienas bandykite uždegimą gydyti naminėmis priemonėmis (vonelėmis, švelniu aliejuku). Jei mergaitė skundžiasi niežuliu, galima patepti kremu, kuris sumažina niežėjimą, ramina, apsaugo nuo lytinių organų sausumo. Jei per savaitę uždegimas nepraeina, pasirodykite gydytojui.

 

Neila Ramoškienė, publikuota “Mamos žurnalas” 2020 metai 6 numeris.