18 Jan Makšties sausumas menopauzės metu
Menopauzės periodas sukelia fizinių ir psichologinių pokyčių kiekvienos moters gyvenime. Tarp jų – ir makšties sausumas menopauzės metu.
Makšties sausumas menopauzės metu yra dažna problema, kurią patiria daugelis moterų.
Menopauzė – natūralus, tačiau dažnai sudėtingas moters gyvenimo etapas.
Jo metu ypač reikia pasirūpinti sveikata. Tai tapo aktualu, nes pailgėjus dailiosios lyties gyvenimo trukmei klimaksinis laikotarpis jau užima trečdalį moters amžiaus.
Yra trys menopauzės tipai:
- Ankstyvoji menopauzė
- Natūrali menopauzė
- Dirbtinė menopauzė
Ankstyvoji menopauzė
Ankstyvąja menopauze vadinama būklė, kai mėnesinės išnyksta jaunesnėms negu 40 metų amžiaus moterims. Tai ganėtinai retas reiškinys ir dažniausiai paveldimas.
Natūrali menopauzė
Natūrali menopauzė įvyksa dėl lytinių hormonų gamybą veikiančių amžiaus nulemtų pakitimų. Daugumą moterų ji ištinka 45–60 gyvenimo metais.
Dirbtinė menopauzė
Dirbtinė menopauzė yra chirurginių, chemoterapijos ar spindulinio gydymo intervencijų rezultatas.
Besirūpinant intymia higiena ir pastebėjus kokių nors pasikeitimų, tikriausiai yra tekę svarstyti, kada dėl jaučiamo diskomforto reikėtų sunerimti. Vienas iš tokių pojūčių – tai makšties sausumas.
Sausa makštis gali labai apkartinti gyvenimą poroje, nes abiem partneriams trukdo patirti intymų malonumą. Skausmas gali lemti moters nenorą mylėtis, nepasitenkinimą savimi, mažinti savivertę, vyras gali jaustis kaltas dėl nemalonių moters pojūčių. Visa tai nestiprina dviejų žmonių santykių.
Makšties sausumo simptomai
Makšties sausumas gali pasireikšti, jei:
- Jaučiate skausmą ar niežėjimą makštyje ir aplink ją;
- Sekso metu jaučiate skausmą ar diskomfortą;
- Reikia šlapintis dažniau nei įprastai;
- Nuolat turite šlapimo takų infekcijas (UTI).
Dėl šių dalykų galite jaustis mažiau linkę pasimylėti.
Ignoruojant makšties sausumą – gresia ligos
Nors makšties sausumas nėra liga, tačiau keliamas diskomfortas, kaip perštėjimas, deginimo jausmas, skausmas lytinių santykių metu gerokai apkartina gyvenimą. Be to, makšties sausumo ignoravimas taip pat didina riziką susirgti ginekologinėmis ligomis, kaip bakterinė vaginozė ar įvairūs makšties uždegimai bei infekcijos.
Žinoma, makšties sausumas neretai yra tema, kuria moterims vangu ir nedrąsu kalbėti, tačiau rekomenduojama tik pajutus šį erzinantį simptomą kreiptis į gydytoją. Pradžioje, nustačius makšties sausumo priežastį, ši nemaloni problema lengvai išsprendžiama pasitelkiant įvairius preparatus makšties gleivinei atstatyti.
Galiausiai, svarbu suprasti, kad moteriai pravartu visapusiškai rūpintis savimi ir atsižvelgti į bendrus organizmo poreikius.
Fizinis aktyvumas, subalansuota mityba, lėtinių ligų gydymas pagerina bendrą savijautą, o makšties sausumo problemų išsprendimas sustiprina pasitikėjimą savimi bei pagerina gyvenimo kokybę.