24 Nov Intymi problema, su kuria susiduria daugelis moterų
Moterys varginančius intymios srities negalavimus dažniausiai aptaria tik su jas gydančiu gydytoju, todėl atrodo, jog ši problema neegzistuoja. Visgi didelė dalis moterų, ypač vaisingo amžiaus, yra patyrusios nemalonių intymios srities negalavimų simptomų. Tam tikra dalis moterų taip „susigyvena“ su pasitaikančiais nemaloniais pojūčiais, kad neįvardija jų kaip diskomforto. Deja, tai jų neapsaugo nuo galimų makšties mikrofloros disbalanso pasekmių, bet apie viską iš eilės.
Makšties mikroflora ir intymi moters sveikata
Sveikos moters makštyje nuolat gyvena keliolika rūšių skirtingų mikroorganizmų rūšių, kurie tarpusavyje sąveikaudami sukuria natūralią makšties mikroflorą. Didžiausią natūralios makšties mikrofloros dalį sudaro laktobakterijos (Lactobacillus spp.) – jos perdirba makšties epitelio ląstelėse esantį glikogeną bei išskiria pieno rūgštį ir vandenilio peroksidą. Pieno rūgštis padeda palaikyti rūgštinę makšties terpę, kuri neleidžia įsivyrauti sąlyginai patogeninėms aerobinėms, anaerobinėms bakterijoms ir grybeliams, o vandenilio peroksidas slopina šių mikroorganizmų, natūraliai funkcionuojančių makšties ekosistemoje, augimą ir dauginimąsi. Tokiu būdu palaikoma natūrali makšties mikrofloros pusiausvyra ir intymi moters sveikata. Tačiau vos tik sumažėja laktobakterijų aktyvumas, įsivyrauja natūraliai moters makštyje gyvenančios sąlyginai patogeninės bakterijos ir grybeliai, sukeliantys negalavimus, kuriuos galima prilyginti infekcijai. Tačiau tai nėra tokia infekcija, su kuriomis susiduriame, kai ligos sukėlėjas į organizmą patenka iš išorės – šiuo atveju moters sveikatą sutrikdo endogeniniai mikroorganizmai, todėl apie ją galima kalbėti ir kaip apie natūralios makšties ekosistemos sutrikimą.
Apie tai, jog sutriko natūrali moters makšties mikrofloros pusiausvyra galima lengvai suprasti iš pasikeitusių makšties išskyrų kiekio, konsistencijos, spalvos ir specifinio kvapo, kuris atsiranda dėl patogeninių mikroorganizmų išskiriamų lakiųjų amino junginių. Taip pat gali pasireikšti varginantis niežulys, nemalonus perštėjimas intymioje srityje. Tačiau minėti diskomfortą keliantys simptomai – tik dalis bendros problemos. Mat natūralios makšties ekosistemos pokyčiai gali būti susiję su dažnai pasikartojančiomis šlapimo takų infekcijomis, cervicitu, endometritu, mažojo dubens organų uždegimu, gimdos kalelio pažeidimu ir pan. Makšties gleivinėje įsivyravę patogeniniai mikroorganizmai didina pooperacinių infekcijų riziką, gali paskatinti ankstyvąjį persileidimą, didina priešlaikinio vandenų nutekėjimo ir gimdymo pavojų bei sukelia kitas grėsmes moters sveikatai.
Kodėl sutrinka natūralioji makšties ekosistema
Kadangi natūrali moters makšties mikroflora yra neatsiejama viso organizmo dalis, tai ir jos pusiausvyra priklauso nuo bendros moters organizmo būklės. Pagrindiniai veiksniai, siejami su sąlyginai patogeninių mikroorganizmų įsigalėjimu – sutrikusi moteriškųjų hormonų pusiausvyra, kontraceptinių preparatų, antimikrobinių vaistų vartojimas, rūkymas, dietos ir pan. Makšties ekosistemą gali sutrikdyti ir nauji lytiniai partneriai, mechaninės kontraceptinės priemonės, netinkamos intymios higienos priemonės, tamponai, įklotai ir net sintetiniai apatiniai drabužiai. Tačiau nė vieno ir anksčiau išvardintų veiksnių negalima išskirti kaip paties reikšmingiausio.
Jau minėjome, kad dėl natūraliosios makšties mikrofloros sutrikimo dažniausiai kenčia vaisingo amžiaus moterys, tačiau nuo jo neapsaugotos visų amžiaus grupių moterys: tiek jaunos, lytinio partnerio neturinčios merginos, tiek brandaus amžiaus, menopauzės sulaukusios moterys.