Kiti straipsniai

Baltos išskyros gimusios mergaitės lytiniuose organuose: kas tai ir ką su jomis daryti?

Makšties gleivinės svarba moters lytinei sveikatai

Makšties gleivių svarba

Makšties bakterinė pusiausvyra

Kaip atpažinti patologines makšties išskyras nuo normalių?

Kodėl sutrinka makšties bakterinė pusiausvyra?

Kokias intymios higienos priemones rinktis?

Makšties sausumas - ne tokia jau maža bėda

Iš ko suprasti, kad sutriko natūrali makšties mikrofloros pusiausvyra?

Kodėl sutrinka natūrali makšties ekosistema?

Makšties mikroflora ir intymi moters sveikata

Makšties sausumas vargina ir jaunas moteris

Kai vargina makšties sausumas

Intymi problema, su kuria susiduria daugelis moterų

Kitos makšties sausumo po gimdymo priežastys

Hormoninis makšties sausumas po gimdymo

Makšties drėgmę lemia hormonai

Visoms ir kiekvienai, kasdien ir visados

,,Tarp mūsų, mergaičių“

Vulva ir jos sveikatą įtakojantys veiksniai

Nemalonus reikalas - makšties uždegimas

Makštis ir jos sveikatą įtakojantys veiksniai

Kaip su amžiumi kinta moters lytiniai organai

Moterų lytinių organų pH bei bakterinė pusiausvyra

Maždaug kas trečia moteris bent retkarčiais mylintis patiria skausmą

Makšties grybeline infekcija sirgusios 7 iš 10 moterų

Tinkamo makšties pH palaikymo svarba

Kasdieninės intymios higienos priežiūra

Makšties uždegimų rūšys ir simptomai

Makšties sausumas menopauzės metu

Mergaičių intymi higiena – ką turi žinoti mamos

Augančios mergaitės higiena

Kaip teisingai atlikti šlapimo tyrimą?

Makšties sausumas po gimdymo – ką daryti?

Nėštumas ir gimdymas – nemažas išbandymas moters organizmui, nes šiuo gyvenimo periodu pakinta daugelio organų bei organizmo sistemų darbas. Vos spėjus atsitokėti po gimdymo, užgriūna begalė naujų rūpesčių dėl vaikelio žindymo ir priežiūros, o prie jų dar prisideda intymaus gyvenimo problemos. Dėl lytinės sistemos pokyčių pasidaro sunku sugrįžti prie įprastinių intymių santykių – trukdo po gimdymo atsiradęs makšties sausumas, dėl kurio jie tampa skausmingi ir sukelia nemalonius deginimo pojūčius, niežulį, perštėjimą.

 

Makšties drėgmę lemia hormonai

      Makšties epitelio viršutinis sluoksnis nuolat atsinaujina – senos ląstelės pasišalina ir jas keičia naujos. Šis apsivalymo procesas leidžia atlikti apsauginę funkciją. Visiems makšties epitelyje vykstantiems procesams didelės įtakos turi hormonas estrogenas. Būtent nuo šio hormono priklauso makšties gleivinės būklė. Esant hormoniniams sutrikimams, kai sumažėja estrogeno kiekis, mažiau gaminasi ir makšties sekreto. Mažiau tuomet ir  išskyrų iš gimdos kaklelio, nuo kurių taip pat priklauso makšties drėgmė.

      

Pokyčiai po gimdymo

      Taigi, pagrindinė makšties sausumo po gimdymo priežastis – hormoniniai pokyčiai. Pagimdžius, iš karto labai sumažėja estrogeno. Estrogenų sumažėjimas po gimdymo – natūralus reiškinys, kuriam įtakos turi dar ir žindymas bei pieno gamyba. Dėl hormonų stokos makštis sausėja jau nėštumo metu, bet tai vyksta pamažu, todėl daugumai moterų nerimą tai ima kelti tik po gimdymo.

      Gimdymas – natūralus fiziologinis procesas, kaip ir gamtos numatytas organizmo atsikūrimo mechanizmas po jo. Pamažu į pradinę padėtį sugrįžta dubens raumenys, lytiniai organai tampa ankstesnių parametrų. Palengva, susitraukiant raumenims, savo ankstesnes savybes atgauna ir makštis. Hormonų balansui, kuris turi įtakos ir makšties mikroflorai, atsikurti po gimdymo taip pat reikia laiko. Kai kurioms moterims makšties sausumas išlieka ne tik pirmaisiais mėnesiais po gimdymo, bet ir visą žindymo periodą, kol nėra mėnesinių.

 

Kitos makšties sausumo priežastys

      Be organizmo pokyčių, susijusių su nėštumu bei gimdymu, makštis gali išsausėti ir dėl kitų priežasčių. Nėštumas ir gimdymas išsekina imuninę sistemą, todėl po gimdymo organizmas tampa jautresnis ir greičiau atsiranda alerginės reakcijos. Viena jų – alergija prezervatyvams. Ši alergija po gimdymo dažna, nes tuo metu makštis būna itin jautri. Ką tik pagimdžiusiai moteriai svarbu pasirinkti tinkamas higienos priemones, gali pakenkti ir nepakankama, ir pernelyg uoli intymių vietų higiena. Patariama vengti tamponų, kurie sugeria makšties sekretą ir dar labiau ją išsausina.

      Neseniai pagimdžiusi moteris nei psichologiškai, nei fiziškai nėra pasirengusi naujam nėštumui, todėl renkasi nuo jo apsaugančias kontracepcijos priemones. Jas turi patarti gydytojas. Makštį išsausina netinkamai pasirinktos geriamosios kontracepcijos tabletės, kurios dar labiau sumažina estrogenų kiekį bei sutrikdo bakterijų pusiausvyrą.

      Kita priežastis – trumpa lytinio akto preliudija, ypač, kai moteris dar nesusijaudinusi. Jeigu partneris pernelyg skuba, makštis nespėja sudrėkti. Po gimdymo dažnai moteriai pasiruošti lytiniam aktui reikia daugiau laiko – makšties gleivinė lėtai drėksta ir lengvai traumuojama.

 

Kodėl neverta laukti, kol problema išnyks savaime?

      Nors ir makšties sausumas po gimdymo nėra liga, gydytojai pataria imtis priemonių, ir ne tik todėl, kad nukenčia lytinis gyvenimas. Dėl šio nemalonaus požymio susidaro palankios sąlygos mikrobams ir grybeliams daugintis. Taip yra todėl, kad išsausėjus makščiai sutrinka jos gleivinės mikroflora, t. y. sumažėja gerųjų bakterijų, kurios yra apsauginis barjeras nuo infekcijų. Be to, sausoje makštyje greitai atsiranda įtrūkių bei žaizdelių, kurios dar labiau sustiprina deginimą, perštėjimą ir kitus nemalonumus. Todėl prie nemalonių pojūčių gali prisijungti ligos, pavyzdžiui, bakterinė vaginozė, makšties uždegimas. Be to, sausos makšties gleivinė plonėja ir praranda elastingumą.

 

Išsausėjusią makštį būtina drėkinti

      Pirmiausia reikia išsiaiškinti visas makšties sausumo priežastis. Kartais užtenka pakeisti intymios higienos priemones, atsisakyti sintetinių apatinių, atsikratyti stresų. O tuo metu, kai makštis išsausėjusi, ją būtina drėkinti. Pasirinkus tinkamas drėkinamąsias priemones galima išvengti nemalonių pojūčių, kurias lemia ypatingas periodas po gimdymo. Jeigu makšties sausumas nėra ligos pasekmė, situaciją pagerins paprastos priemonės.

  • Tinkama intymi higiena, naudojant specialiai tam skirtas priemones.
  • Racionali mityba. Pakankamas skysčių kiekis palaikys tinkamą vandens bei druskų apykaitą ir padės išvengti audinių skysčių netekimo. Hormonų pusiausvyrą ir apykaitą audiniuose teigiamai veikia augaliniai riebalai, esantys maisto produktuose ( riešutuose, alyvuogių aliejuje).
  • Psichologinis komfortas. Streso metu organizme susidaro daug cheminių junginių, konkuruojančių su estrogenais. Jie gali išprovokuoti ne tik diskomfortą makštyje, bet ir hormoninius pokyčius.
  • Nemalonių pojūčių lytinio akto metu galima išvengti naudojant drėkinamąjį gelį, bet jis padės tik tuo momentu.
  • Makšties gleivinei sudrėkinti, natūraliai mikroflorai bei normaliam rūgštingumui atkurti į pagalbą galima pasitelkti specialias žvakutes, pavyzdžiui, ovules su  hialurono rūgštimi. Hialurono rūgštis natūrali organizmo medžiaga, esanti daugelyje audinių ir turinti savybę prijungti vandenį. Todėl ji svarbi drėgmei ir elastingumui palaikyti. Priemonės su hialurono rūgštimi – natūralus ir saugus būdas, padedantis atkurti drėgmę makštyje.

 

      Jeigu makšties sausumas užsitęsia, derėtų kreiptis į gydytoją. Nepamirškite, kad po gimdymo atsiradęs makšties sausumas kartu su deginimu bei niežuliu gali būti uždegimo požymis.

 

Parengė Undinė Gilė

_
„Mama ir vaikas“ 2017 m. vasaros numeris

 

Lotamile

Hialuronic

Ovulės esant makšties sausumui

Lotamile

Boric

Ovulės esant makšties infekcijoms

Lotamile

Soft

Intymios higienos prausiklis moterims

Lotamile

Girls

Intymios higienos prausiklis mergaitėms

Atsiliepimai

Vartojusių Lotamile produktus atsiliepimai

Edita

Lotamile prausiklis


Lotamile prausiklį malonu naudoti, jis švelnus, bekvapis, o gaivos pojūtis išlieka iki vakaro, todėl be jo neįsivaizduoju savo dušo ritualo


Lina

Lotamile boric


Lotamile Boric žvakutės lyg šilkas, labai lengvai įsideda. Pats didžiausias jų privalumas, kad priešingai nei kitos žvakutės jos visiškai neišbėga. Be to, vienos pakuotės pilnai užtenka, kad atsiradę nemalonūs pojūčiai išnyktų ilgam.

Julija

Lotamile hialuronic


Maloniai nustebino Lotamile žvakučių konsistencija. Skirtingai negu visos iki tol mano bandytos žvakutės, šitos neišbėga, neiškrenta gabalais ar kitaip neišbyra.

VISI ATSILIEPIMAI

Kur įsigyti

Lotamile produktų teiraukitės visose vaistinėse.


Turite klausimų?