Kaip su amžiumi kinta moters lytiniai organai

Tiek vulva, tiek vagina su amžiumi keičiasi. Šios srities audinius veikia hormoniniai pokyčiai brendimo metu, prasidedant menstruacijoms, esant nėštumui ir atėjus menopauzei.

Tik gimusių mergaičių lytinius organus dar veikia iš mamos organizmo gauti lytiniai hormonai, todėl naujagimių makšties epitelis storas, o pH rūgštinis. Per kelias savaites po gimimo estrogeno kiekis mergaičių organizme sumažėja ir makšties epitelis suplonėja, o makšties pH tampa neutralus ar šarminis, nes ten beveik nebelieka pieno rūgštį gaminančių bakterijų. Suplonėja ir vulvos srities oda.

Mergaitėms bręstant ima vystytis visi lytiniai organai, vulvos srities oda pasidengia plaukais, pradedamas išskirti lytinis hormonas estrogenas, makštis padidėja, o jos epitelis ima storėti, makšties ląstelėse padidėja glikogeno gamyba, padaugėja pieno rūgštį gaminančių bakterijų ir pradėjęs išsiskirti makšties sekretas tampa vis labiau rūgštinis. Vaisingo amžiaus moterų makšties epitelis būna storiausias, o pH rūgštinis tarp 3,5 ir 4,5.

Menopauzės metu mažėjant estrogeno kiekiui, mažėja glikogeno kiekis makšties epitelyje, pieno rūgšties gamyba, plonėja makšties epitelis, makšties pH pasidaro šarminis (maždaug nuo 6 iki 7,5).